Експозиція музею відкривається вітриною, в якій висвітлюється воєнна історія України починаючи з Бронзової доби (IV-II тис. до н.ч.) Тут можна побачити різноманітні види зброї: сокири, кельти, наконечники списів, ножі, елементи кінського спорядження, дзеркала, браслети та інші артефакти скіфського, сарматського, грецького та римського походження. Унікальним є комплекс предметів озброєння і спорядження з поховання скіфського воїна V ст. до н.е. Це один з найбільш повних та добре збережених скіфських обладунків в українських музейних колекціях.
Приходь та дізнайся:
Що спільного між «джавелінами» та озброєнням давніх римлян;
Яким типом лука зручніше користуватися вершнику.
Воєнна справа Русі представлена різноманіттям зброї: мечі із шаблями, бойові сокири, келепи, кистені, списи, лук та наконечники стріл різного призначення.
До Вашої уваги фігури-реконструкції князя Святослава Ігоровича – патрона Сил Спеціальних Операцій ЗСУ, а також короля Данила Романовича, ім’я якого нині носить 24-та окрема механізована бригада ЗСУ.
Приходь та дізнайся:
Коли і звідки на українські землі поширюється практика використання шаблі;
Чи можна носити сокиру на шиї і до чого тут Перун.
Одним з найбільш популярних у міліарному плані періодів нашої історії є доба Козаччини. Археологічні артефакти у вітринах поєднано із серією графічних реконструкцій одягу та спорядження козацьких формувань XVI-XVIII ст. авторства художника та дослідника козацького костюму Сергія Шеменкова. Реконструкції виконані на підставі іконографічних та писемних джерел і дають змогу прослідкувати еволюцію тогочасної моди та козацького строю. Представлено колекцію господарських інструментів та зброї 16-18 ст., передусім це збірка предметів (шабля, замки та стволи до вогнепальної зброї, ядра, кулі, списи, стріли, сокири, предмети побуту, кайданки, «часник»), віднайдених на полі битви під Чудновим 1660 р. Вашій увазі представлені репліки козацьких прапорів, фігури-реконструкції гетьманів Богдана Хмельницького, Івана Мазепи та останнього кошового отамана Запорізької Січі – Петра Калнишевського. Експозицію доповнює серія портретів українських гетьманів роботи відомого українського геральдиста, фалериста та автора нагород УНР Миколи Битинського. Портрети виконані у 1930-х рр. у кольорах характерних для портретного мистецтва 17-18 ст.
Приходь та дізнайся:
Як виготовити кулі у доіндустріальну епоху;
Що таке замок в контексті вогнепальної зброї;
Шаровари, вишиванки та шабельна рубка
Експозиція висвітлює основні етапи розвитку вогнепальної зброї та уніформи у 19 ст. на прикладі мілітарних формацій, які існували на території України, або комплектувались переважно українцями.
Представлено колекцію оригінальних головних уборів гренадерських та фузилерних полків, форми одягу та сучасні реконструкції одностроїв європейських держав часів Наполеонівських воєн та Кримської (Східної) війни 1853-1856 рр., зразки зброї та амуніції, а також нагрудні знаки, документи, фотографії, мапи, родинні архіви воєначальників, які після 1917 р. стали на захист Української Народної Республіки. Зокрема послужний список генерала Миколи Юнаківа (у 1919 р. – начальник штабу Головного Отамана УНР С. Петлюри), родинний архів начальника штабу 1-го Українського корпусу у 1917 р. генерала Якова Сафоніва.
Експонуються рідкісні зразки зброї, наприклад німецький ручний кулемет MG-08/15 та російська зенітна гармата системи Лендера зразка 1914/15 р. До Вашої уваги колекції шоломів, набоїв, гвинтівок та багнетів середини 19-го – початку 20-го ст.
Приходь та дізнайся:
Коли нащадки козаків воювали проти Росії в османських одностроях;
Чому кулемет не «МаксИм;
Цісар один, символіка різна – як українці в одній імперії могли служити у трьох різних «арміях».
Експозиція присвячена історії створення національних військових формувань від процесу українізації в армії Російської імперії 1917 р. до Армії Української Народної Республіки та Української Держави Павла Скоропадського і подальшої війни за збереження державності.
Представлено зразки форми одягу офіцера 1-го Українського козацького полку ім. Богдана Хмельницького, старшини 4-го полку Січових Стрільців, «сірожупанної» та «синьожупанної» дивізій, українських моряків-чорноморців, «чорних запорожців» та вояків Української Галицької армії. Наявні матеріали про систему звань, знаків розрізнення та відзнак, що були запроваджені в армії УНР, добірка оригінальних фото параду 6-ї стрілецької дивізії армії УНР, моделі українських бронеавтомобілів, бронепотягів та аеропланів. Експонується колекція ручних та гвинтівкових гранат початку ХХ ст. Фалеристика представлена добірками українських нагород часів Перших та Других Визвольних змагань та мілітарних осередків в екзилі.
Особливої уваги заслуговують оригінальні нагороди, речі та документи з особистого архіву гетьмана Української держави Павла Скоропадського.
Доповнює експозицію добірка реплік прапорів військових формувань УНР та стягів їх сучасних наступників, а також перлина колекції НВІМУ – оригінальний бойовий прапор 3-ї Залізної стрілецької дивізії Армії УНР.
Експозиція демонструє витоки сучасної символіки та айдентики ЗСУ, знайомить з героями та персоналіями, імена яких з гордістю носять нинішні українські військові підрозділи.
Приходь та дізнайся:
Як насправді виглядала залізнична станція Крути;
Який видатний діяч історії України отримав нагороди від обох воюючих сторін у Першій світовій війні;
Чому орден Української Народної Республіки став символом сучасної бригади ЗСУ.
Українці у Червоній Армії 1918-1945 рр.
Розкривається тематика створення у 1920-х рр. військово-навчальних закладів та військових частин з українською командною мовою, а також їх скасування на початку 1930-х рр. Експонуються зразки знаків розрізнення, амуніції, озброєння та нагород 1920-х – 1940-х рр. Серед цікавинок: кавалерійський спис РСЧА початку 1930-х рр., американська нагорода льотчика Михайла Смільського, зенітний кулемет ДШК та обширна колекція радянської стрілецької зброї і супутніх предметів – патронних сумок, приладдя для чищення та інструментів.
Приходь та дізнайся:
Як виглядає протигаз для коня;
На якій з радянських нагород вперше з’явився україномовний напис.
Київський рубіж: довготривала вогнева точка
Основа експозиції - єдиний в Україні повнорозмірний макет кулеметної довготривалої вогневої точки Київського укріпленого району з відновленими оригінальними елементами обладнання та озброєння. Збудовані на рубежі 1920-30 рр., такі фортифікації використовувались при обороні Києва від німецьких окупантів у 1941 р., а деякі зі споруд вціліли й донині та стали учасниками оборони столиці від російських загарбників у 2022 р.
До вашої уваги також колекція робіт художника Георгія Малакова про Київ часів Другої світової війни.
Найбільш допитливі та вмотивовані відвідувачі можуть потрапити всередину «бункера» та повзаємодіяти з експонатами.
Експозиція висвітлює досвід українців, які опинилися в горнилі Другої світової війни в одностроях кількох армій та по різні боки протистояння, а також про український визвольний рух – створення Карпатської України, її збройних структур, та про Українську Повстанську армію. Демонструється чехословацька, польська та німецька вогнепальна зброя, прапори українських комбатантських організацій Німеччини, США та Канади 1930-1950-х рр. Зокрема експонуємо особисті речі останнього командувача УПА Василя Кука.
Тут також представлена найбільша серед музейних експозицій України колекція ручних та гвинтівкових гранат 1920х-1940х рр.
Приходь та дізнайся:
Хто поширював моду на «мазепинки» на Закарпатті;
Що таке проміжний набій та як він вплинув на розвиток стрілецької зброї;
Як виглядають гранати з кераміки, скла та бетону.
Холодна війна» та військові конфлікти на території колишнього СРСР у 1990-2000-ні рр.
Ця частина експозиції присвячена протистоянню між державами-членами НАТО та Організацією Варшавського договору впродовж 1945-1991 рр. Говоримо про Берлінську кризу, Корейську війну 1950-1953 рр., Будапештське повстання 1956 р. та Війну у В`єтнамі 1965-1974 рр., війну в Афганістані 1979-1989 рр., та участь ветеранів-афганців у російсько-українській війні 2014-2015 рр.
Окрема виставка присвячена мілітарним формаціям українських націоналістів – УНА УНСО та війнам за їх участі у 1990-2000-ні рр.
Приходь та дізнайся:
Хто з майбутніх українських генералів фотографувався із Фіделем Кастро та командував підрозділами на Кубі;
Як в американській армії з’явилися літючі козаки;
Чому українські аргонафти воювали у горах Грузії.
Організація Збройних Сил України у 1991-2013 рр.
Мундири, речі та документи оповідають про становлення Збройних Сил України після 1991 р. Експозиція містить уніформи перших Міністрів оборони, зразки експериментальної зброї та проекти національної символіки ЗСУ, матеріали про створення військово-морського флоту та речі українських військовослужбовців, які брали участь у миротворчих місіях ООН по всьому світу.
Приходь та дізнайся:
Хто хотів замінити автомат Калашнікова «ельфами» та «гоблінами»;
Як виглядає кортик першого головнокомандувача ВМС України;
Військова символіка Збройних Сил України
Окрема частина експозиції присвячена цікавим нереалізованим проектам символіки та уніформи 19900х рр.. та новій автентиці Збройних Сил України, створеній у 2015-2017 р. Нагрудні та нарукавні знаки, погони та беретні знаки нового зразка, які носять наші бійці.
Приходь та дізнайся:
Якою могла бути перша мазепинка в українській армії;
Чому на нарукавних знаках ССО замість тризубу зображений двозуб;
З яким родом військ у сучасній символіці ЗСУ асоційовані лицарі;
Що поєднує однострій Української Галицької Армії та сучасні генеральські погони;
Відсіч збройної агресії російської федерації у 2014-2015/2022 рр.
Одна з найбільших зал музею присвячена Революції Гідності – першому полю бою за українську ідентичність, а також збройній відсічі Сил оборони України російським загарбникам у 2014-2022 рр.
Розповідаємо про перші бої АТО у 2014 р., зокрема битву за Слов’янськ, перші обстріли України з території рф у с. Зеленопілля, битви за Савур-Могилу, Іловайськ, Луганський і Донецький аеропорти та Дебальцеве.
Широко представлені особисті речі військовослужбовців, зброя уніформа та символіка.
Унікальність і специфіка цієї експозиції полягає у тому, що вона базується на предметах, виявлених на місцях боїв співробітниками музею – учасниками гуманітарної місії «Евакуація 200» під час роботи з пошуку та ідентифікації загиблих захисників України.
Російсько-українська війна: повномасштабне вторгнення та загальнонаціональний спротив 2022-…
Ми постійно доповнюємо та розширюємо експозицію присвячену героїчному спротиву українського народу повномасштабному вторгненню російських окупантів.
Експозиція розпочинається матеріалами про ворожий десант на аеродромі Гостомель. Широко представлені речі з місць боїв на Київщині, зібрані руками музейників одразу після вигнання ворога – частини озброєння та спорядження, символіка, зразки друкованої пропаганди супротивника та матеріальні докази злочинів проти українців. Створена інсталяція типового гармидеру російського окопу з особистими речами окупантів.
Ексклюзивними артефактами є стабілізатор від ракети «Нептун», яка уразила російський крейсер «Москва», та рятівне коло зі знищеного флагмана чф рф. Половина експозиції присвячена озброєнню та спорядженню українського війська, ви зможете побачити повністю оснащеного українського піхотинця та тактичного медика. В експозиції представлено асортимент 155-мм та 1050-мм боєприпасів артилерії країн НАТО. Окрім легендарної протитанкової керованої ракети «Стугна» маємо широку номенклатуру західного озброєння від джавелінів та NLAW до безпілотників Switchblade, Warmate та топ-експонату із серії БПЛА – повнорозмірного макета Bayraktar TB2, наданого виробником. Деякі експонати є свідками міжнародних переговорів щодо поставок новітнього озброєння для України та прямо натякають на те, що наша армія ставатиме дедалі більш сучасною та потужною. Широко представлена нова українська символіка підрозділів ЗСУ та географія їх формування.
Тимчасова експозиція Центрального військово-морського музею України
Допоки Крим і наша філія – Центральний військово-морський музей чекають на звільнення від російської окупації, ми зібрали експонати, які були віднайдені під час морських досліджень, аби актуалізувати проблему захисту та повернення української підводної культурної та історичної спадщини. Тому в одному з музейних залів є «куточок моря», що показує артефакти, знайдені під водою.